Świat oszalał, wszyscy chcą oglądać video. Wzrost popularności urządzeń mobilnych w ostatnich latach sprawił, że oglądanie video w sieci jest wygodniejsze niż było kiedykolwiek. Jak podaje YouTube, średnia długość jednej sesji oglądania przez użytkownika wynosi dziś ponad 40 minut, a połowa wyświetleń w serwisie pochodzi już z urządzeń mobilnych. Oglądamy coraz więcej video. Co więcej robimy to kiedykolwiek mamy na to ochotę, bez względu na miejsce, w którym jesteśmy.

Skoro ludzie chcą oglądać, marketerzy podążają za tą potrzebą klientów. Tym samym video staje się naturalnym elementem artykułów w sieci czy informacji prasowych. Ale to nie koniec. Marketerzy sprytnie wykorzystują platformy, które najchętniej odwiedzają ich klienci i budują w tych miejscach przekaz marketingowy w postaci video. Nie szokuje już dziś zatem reklama video, zamiast tradycyjnego formatu display. Nikt już też nie jest zdziwiony kiedy przed wybranym przez niego filmem w serwisie YouTube, widzi reklamę pre-roll. W ubiegłym roku, video marketingowe działania marek można też było dostrzec w serwisach takich jak Facebook, Instagram czy Snapchat.

Video staje się potężną bronią w rękach ludzi zajmujących się marketingiem. Postaram Ci się w pięciu najważniejszych punktach wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

  1. Ludzie uwielbiają oglądać video.

Liczba aktywnych czytelników spada z roku na rok. Polacy nie chcą czytać, wolą oglądać. Oglądanie filmów jest czynnością pasywną. Technologia i możliwości jakie nam daje sprawia, że stajemy się wygodni. Można się kłócić z tym czy to dobrze, czy źle. Takie są fakty. Video marketing wychodzi na przód potrzebom zmiany komunikacji marek z ich klientami. Oglądając video otrzymujemy w krótkim czasie maksymalną ilość doznań, przy minimalnym wysiłku. Dzięki temu marka może szybko, ciekawie opowiedzieć swoją historię.

  1. Dzięki video, klient może zobaczyć produkt.

Ten argument może Ci się wydawać trywialny ale kiedy zastanowisz się nad nim chwilę, zacznie on nabierać sensu. Zanim coś kupimy, chcemy wiedzieć o tym produkcie jak najwięcej. Oczywiście im przedmiot naszego pożądania jest droższy, tym większe ryzyko, że wydamy pieniądze i będziemy niezadowoleni. Dlatego zanim dokonamy zakupu, próbujemy zasięgnąć opinii w sieci lub u znajomych. Często jednak wystarczy, że marka pokaże nam walory produktu i przekona nas, że właśnie tego szukaliśmy, a my przestajemy zawzięcie szukać. To trochę taka sztuka uwodzenia. Dziś mądre i przewidujące marki, przygotowują materiały video, które sprawiają, że klient nie szuka potwierdzenia w postaci rekomendacji.

  1. Video buduje zaufanie.

Pewnie sobie teraz zadajesz w głowie pytanie: „Jak marka może budzić moje zaufanie?”. Odpowiedź na nie jest mniej skomplikowane niż myślisz. To nie przypadek, że w reklamach telewizyjnych podaje się dane statystyczne tj. „95% kobiet poleciłaby nasz produkt”. Zabieg opisany w tym jednym zdaniu, to wykorzystanie mechanizmu społecznego dowodu słuszności w marketingu. Jeśli nie wiemy jaki produkt czy usługę mamy wybrać, jest duża szansa, że wybierzemy to, co inni już wybrali. Dlatego tak ważne w działaniach video marketingowych są rekomendacje i właśnie one budują nasze zaufanie. W tym celu wykorzystuje się w video marketingu formaty takie jak testymoniale czy buduje przekaz za pomocą user generated content. Realny klient wypowiadający się o produkcie czy marce, buduje ogromne zaufanie.

  1. Video najlepiej przekazuje emocje

Nie odkryję przed Tobą Ameryki, kiedy napiszę, że emocje potrafią sprzedawać bardzo skutecznie. W czasach kiedy ciężko jest nam na pierwszy rzut oka dostrzec różnice w produktach podobnych cenowo, podejmujemy decyzje konsumenckie na podstawie wartości jakie wyznaje marka. To jeden z powodów, dla których marce Starbucks udało się zbudować imperium. Kto przy zdrowych zmysłach chciałby zapłacić kilka dolarów za kawę? A jednak miliony ludzi na całym świecie, wydaje te kilka dolarów codziennie i każdego ranka rozpoczyna dzień od kubka ciepłego napoju zakupionego właśnie w sieci Starbucks. Nie byłoby to nigdy możliwe gdyby nie fakt, że marka Starbucks wyznaje wartości, z którymi ludzie po prostu się identyfikują.

Video może stać się fenomenalnym nośnikiem tych emocji. Jak to się dzieje? Dzięki mechanizmowi neuronów lustrzanych, które każdy z nas ma w mózgu. Widząc kogoś kto przeżywa emocje, zaczynamy je odczuwać razem z nim. To odkrycie naukowców zrewolucjonizowało badania nad empatią. Kiedy widzimy na ekranie kogoś kto płacze, po policzku zaczyna spływać nam łza. Taką reakcję wywołują neurony lustrzane.

Jako ciekawostkę wrzucam produkcję, w której kilku chętnych zostaje poddanych badaniu. Podczas oglądania różnego typu produkcji video, badana jest ich temperatura ciała. Wyniki badania tylko potwierdzają moje słowa :)

  1. Video to nie narzędzie, to forma przekazu

To, co sprawiło, że zakochałam się w video marketingu to jego wielopłaszczyznowość. W dzisiejszych działaniach marek zbyt wiele jest działań opartych o narzędzia. W tym wszystkim zapominamy o człowieku i jego roli w procesie zakupowym. My, ludzie zajmujący się marketingiem, myślimy grupami docelowymi i kanałami dystrybucji. Zanim jednak staną się one determinantem naszych działań, powinniśmy się zastanowić się nad grupą docelową jako zbiorem jednostek – żywych ludzi, a nie danych statystycznych. Bo właśnie Ci ludzie, w swoim codziennym chaosie mają napotkać na nasz komunikat i uznać, że jest wart ich uwagi. Kiedy będzie on nachalny, nieprzemyślany i przygotowany „taśmowo”, nie osiągniemy swojego celu. Video skraca dystans pomiędzy klientem a marką. Przekaz filmowy możemy wykorzystać niemal wszędzie, za pomocą każdej platformy dystrybucji. Billboardy zamieniają się w LED’y, banery display w rich media video, a tekst w materiały video.

 

Aby rozpocząć działanie, planowanie, budżetowanie – trzeba rozumieć sens działań i czuć ich skuteczność. Video marketing nie jest trendem. To kierunek w marketingu, który zmienia na zawsze sposób budowania komunikacji. Marketing powinien być zawsze o krok do przodu. Jeśli zmienia się sposób konsumpcji mediów i potrzeby klientów, zmieniać się też musi komunikacja marketingowa.

Mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci lepiej zrozumieć jak możesz wykorzystać przekaz w postaci video, by dotrzeć skuteczniej do swoich klientów. W tym zestawieniu pokazałam Ci dlaczego powinieneś to zrobić. W kolejnym skupię się nad tym, jak wykorzystać video marketing w konkretnych działaniach.

promuj artykuł