Jeszcze do nie dawna, planując działania marketingowe, zadawaliśmy sobie pytanie: czy stać nas na działania video? Jestem jednak przekonana, że świat zmierza w kierunku, w którym należy sobie zadać inne pytanie, a brzmi ono: czy stać mnie na to, żeby nie realizować działań video.

Prawdziwa rewolucja

Według badań 1 minuta video jest warta więcej niż 1,8 miliarda słów. Przewiduje się, że w 2018 roku 74% ruchu w sieci stanowić będzie content video. Rewolucja dzieje się na naszych oczach.

Twoi klienci oglądają video

Video jest przyszłością content marketingu. Co roku coraz więcej firm na świecie decyduje się na wprowadzenie działań w tym obszarze w swoje strategie. Dlaczego się tak dzieje? Przyjrzyjmy się kilku liczbom. Co czwarta osoba, która obejrzała video, szuka informacji na temat produktu czy usługi, której dotyczył film. Aż 12% osób kupuje produkt, który pojawił się w obejrzanej przez niego reklamie. Dla kontrprzykładu kampania display, która osiąga konwersję na poziomie kilku procent, jest dużym sukcesem.

Najlepszy zwrot z inwestycji

Dlaczego zatem tak wiele firm w Polsce nie rozpoczęło jeszcze działań w tym obszarze? Jest kilka powodów. Po pierwsze, z przekonania, że działania video są drogie. Przez kilkadziesiąt lat działania filmowe w branży reklamowej były możliwe tylko przy pomocy tradycyjnej telewizji. Ta zaś jako duże medium prowadziła politykę wysokich pułapów cenowych. Ten schemat jednak w ostatnich latach bardzo się zmienił. Wraz ze wzrostem popularności kanałów social media, powstała ogromna liczba platform, które umożliwiają komercyjne działania reklamowe w formie video. A wyniki kampanii video w sieci mówią same za siebie. Ponad 50% marketerów na całym świecie już dziś deklaruje, że video to typ działań marketingowych, w którym osiągają najlepszy ROI.

Video = sukces

Ponieważ video marketing bardzo szybko stał się popularny, wielu marketingowców wieszczy mu szybki „upadek”. Zdarza się też, że w dyskusjach biznesowych spotykam się z argumentem, iż poważni ludzie nie mają czasu oglądać video. Te wszystkie, mniej lub bardziej poważne argumenty, zostały obalone zarówno przez badania, jak i przykłady. Niemal 70% marketingowców z branż w obszarze B2B w Stanach Zjednoczonych deklaruje, że przynajmniej raz realizowało już działania video dla swoich marek. Co ciekawe aż 82% z nich twierdzi, że działania zakończyły się sukcesem.

Tworzenie contentu video jeszcze nigdy nie było tak proste. Film możemy dziś nakręcić prostą kamerą czy telefonem, zlecić produkcję materiału agencji video marketingowej czy nawet stworzyć treści bez użycia jakiegokolwiek sprzętu nagrywającego. Więcej informacji znajduje się tutaj.

Pójście na skróty to nie strategia

Video marketing nie jest trendem. Z biegiem lat coraz więcej firm będzie decydowało się na wprowadzenie działań filmowych w strategie komunikacji. Kluczem do prowadzenia skutecznych działań video marketingowych jest dobra znajomość grupy docelowej i dobranie odpowiednich kanałów dystrybucji oraz stworzenie wartościowego i angażującego contentu. Aby twoja strategia video marketingowa przyniosła efekty, kluczowym jest, abyś mówił językiem swojego odbiorcy. Reklama telewizyjna wyprodukowana na potrzeby emisji w mainstreamowych stacjach, przeniesiona 1:1 na kanał YouTube nie ma szans na sukces. To bardzo częsty błąd popełniany przez marketerów. To pójście na skróty.

8 ważnych wskazówek

Tych kilka wskazówek pomoże Ci postawić pierwsze kroki w video marketingu:

  1. Określ cele kampanii.
  2. Dokonaj analizy działań video marketingowych konkurencji.
  3. Dobierz kanały dystrybucji.
  4. Stwórz pomysł na wartościowy dla twoich klientów content.
  5. Ustal harmonogram działań.
  6. Trzymaj rękę na pulsie – reaguj i wchodź w interakcje z klientem. Słuchaj go!
  7. Analizuj i optymalizuj wyniki działań video marketingowych.
  8. Wyciągaj wnioski i wprowadzaj je w kolejne działania.

Tekst pierwotnie ukazał się w serwisie Feedback.

promuj artykuł