Codziennie setki milionów ludzi na całym świecie ogląda filmy w sieci. YouTube stał się drugą najpopularniejszą wyszukiwarką po Google. Nie jest zatem przypadkiem, że marketerzy wykorzystują treści video do budowania strategii i komunikacji z klientem. Bez wątpienia dobrze realizowane działania video marketingowe marki pomagają klientowi w lepszym zrozumieniu usług i produktów firmy. Jak pokazują badania, ponad 50% użytkowników internetu, przynajmniej raz w tygodniu ogląda materiał filmowy związany ze swoją pasją zawodową.

Jak zatem zbudować swoją skuteczną strategię video marketingową? Działania rozpocznij od zdefiniowania celu, w jakim chcesz budować komunikację video oraz określenia grupy docelowej, do której chcesz dotrzeć z komunikatem.

ZUS na YouTube?

Jakiś czas temu w sieci wywiązała się spontaniczna dyskusja na temat tego, czy instytucja taka jak ZUS powinna publikować w serwisie YouTube film zrealizowany na 80-lecie istnienia. Społeczność podzieliła się na dwa obozy. Pierwszy bronił ZUS-u, twierdząc, że skoro film powstał, to nie ma przeciwwskazań, by publikować go w możliwie dużej ilości kanałów. Drugi obóz podkreślał, że forma materiału video oraz jej przeznaczenie implikuje zupełnie inne kanały dystrybucji. Internauci, youtuberzy nie chcą oglądać filmu o ZUS-ie.

Aby uniknąć takich, przykrych bądź co bądź w skutkach, dyskusji na temat Twojej marki w internecie, naprawdę warto zastanowić się nad tym, kto ma obejrzeć Twoje video. Dystrybuuj materiały tylko tam, gdzie są chętni, by go obejrzeć. Zasada ta ma również duże znaczenie w sposobie realizacji materiału filmowego. Jeśli Twoi dotychczasowi kontrahenci to poważni ludzie, szanujący tradycję – zdecydowanie trafniejszym wyborem będzie produkcja filmu korporacyjnego niż virala. Jeśli jednak Twoja branża chce dotrzeć z produktem do klienta końcowego i może sobie pozwolić na odrobinę niestandardowych rozwiązań, warto zrealizować kampanię w oparciu o serwis Youtube – np. materiał nakręcony w zaciszu biura, własny firmowy vlog.

Mów językiem Twojego klienta

Formę materiału video, jaką wybierzesz, będzie warunkowała ilość treści oraz specyfika grupy docelowej. Istnieje przekonanie, że ludzie nie chcą oglądać materiałów filmowych dłuższych niż 30 sekund – bo do takiego czasu przyzwyczaiły nas spoty reklamowe w telewizji. Ja z tym twierdzeniem się nie zgadzam. Jeśli działania video marketingowe są źle stargetowane, to czas trwania materiału filmowego nie ma żadnego znaczenia. Czy będzie krótki, czy długi, i tak go nikt nie obejrzy. Jeśli jednak dotrzemy z właściwą informacją, do właściwej osoby, możemy do niej mówić dowolnie długo – ważne tylko, aby ciekawie. Form video marketingu jest dziś tak wiele, że odnalezienie tej właściwej, to tylko kwestia dobrego pomysłu i wielkości przeznaczonego na ten cel budżetu.

Czy ktoś wie, jak nakręcić video?

Realizacja materiałów video jest tematem skomplikowanym. Produkcji video poświęcono wiele publikacji, książek i tutoriali. Najczęściej marki oddają kwestię realizacji filmów w ręce wyspecjalizowanych agencji. Jeśli masz z góry określony budżet, po przygotowaniu briefu, warto nadmienić firmie produkującej video, jaką kwotą dysponujesz, a ta dopasuje budżet do Twoich możliwości. Jeśli jednak nie masz zielonego pojęcia, jak wycenić takie działania, poproś agencję o kilka wariantów cenowych. Jest jeszcze jeden niezwykle ważny element, o jakim zapomina się w całym procesie budowania strategii video marketingowej. To, że udało Ci się zrealizować kampanię video, nie oznacza jeszcze jej sukcesu. O to, aby ktokolwiek obejrzał Twój film czy spot, musisz zadbać już na etapie harmonogramu budżetowego. Przynajmniej 50% kwoty przeznaczonej na działania video, musi zostać wydane na wsparcie medialne. Im większe media, tym procent środków przeznaczanych na dystrybucję będzie wzrastał.

Podążaj za trendami!

Video jest, bez cienia wątpliwości, jednym z głównych trendów marketingowych w 2015 roku. W Polsce ta forma komunikacji z klientem jest nadal niedoceniana. Największe budżety przeznaczane są na działania reklamowe w stacjach telewizyjnych, a tam polotu w kreacji widocznie brakuje. Jest zatem czas oraz miejsce na to, by niestandardowym działaniem video przebić się przez clutter informacyjny. Nawet jeśli środki, jakie możesz przeznaczyć na produkcję materiału video, wydają Ci się śmieszne w porównaniu z budżetem video marketingowym Knorra, spróbuj! Video marketing jest dla każdego.

Tekst pierwotnie ukazał się w serwisie Marketer+

promuj artykuł