Jak producent wiertarek może stworzyć ciekawą kampanię marketingową? Wydaje się to prawie niemożliwe? Jeśli Twoja odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco, to znaczy, że myślisz o działaniach marketingowych w sposób szablonowy. Rzeczywiście wiertarka nie jest idealnym produktem do realizacji wyjątkowego spotu czy niepowtarzalnej kampanii outdoorowej, jednak może stać się ciekawym wyzwaniem, kiedy zmienisz podejście do budowania strategii marketingowej.

Po pierwsze, klient nie chce kupić wiertarki. Po drugie, nie jest też zainteresowany wierceniem dziury w ścianie. On chce powiesić półkę! Właśnie takie podejście do potrzeb klienta może spowodować ogromny przełom w zakresie projektowania jego doświadczenia. Działania oparte na komunikacie: „Nasz produkt jest najlepszy” już dawno przestały być efektywne. Przyszedł czas na marketing korzyści. Odpowiedz sobie na pytanie: co klient zyska, posiadając Twój produkt, a potem mu to pokaż.

Zrób to sam czyli DIY

Nie od dziś wiadomo, że walory produktu czy usługi najłatwiej wyróżnić za pomocą obrazu. Krótki materiał wideo jest w stanie szybko i efektywnie zaprezentować sposób używania wspomnianej wiertarki. Nie przypadkiem w tekście posłużyłam się tym przykładem, bo to właśnie marki zajmujące się sprzedażą produktów dla majsterkowiczów stały się w Polsce prekursorami kampanii wideo marketingowych – „zrób to sam”, czy jak wolą mówić nasi zachodni sąsiedzi DIY.

Błędem popełnianym nagminnie przez marki w Polsce jest przenoszenie contentu z ATL do digitalu. Te dwa światy są zupełnie różne i rządzą się innymi prawami. Spot reklamowy, który może odnieść ogromny sukces sprzedażowy w telewizyjnym prime time’ie, prawie na pewno nie osiągnie podobnego sukcesu w internecie. Dlaczego? Bo użytkownicy serwisów takich jak YouTube oczekują innej jakości. Marki, które nie rozumieją tej prostej, acz niekoniecznie oczywistej prawidłowości, usilnie próbują zaistnieć w nowoczesnych mediach wideo, jednak bez rezultatów.

Polskie markety budowlane na YouTube

Wracając zatem do naszej wiertarki. Firma Praktiker postanowiła na swoim kanale udostępnić reklamę telewizyjną tego narzędzia. Pytanie, jakie ciśnie się natychmiast na usta, brzmi: „W jakim celu?”. Jeśli nie jest to spot zrealizowany z myślą o użytkowniku serwisu YouTube, nie jest również promowany kampanią płatną, jaka jest szansa, że ktokolwiek go zobaczy? Efekt tego braku planowania i zrozumienia grupy docelowej jest widoczny gołym okiem. Kanał Praktiker Polska subskrybuje 9 osób, a ten konkretny spot zobaczyły dotychczas 33 osoby.

Aktualizacja: w chwili udostępniania tej publikacji na moim blogu, Praktiker Polska nie posiada już konta na YouTube! Mam nadzieję, że nie przyczyniłam się swoim tekstem do tej decyzji :p

Zdecydowanie lepiej sytuacja wygląda na kanale Leroy Merlin. Tu bowiem pojawia się playlista „Jak wykonać”, zawierająca 40 filmów. Można tu znaleźć content fachowy, kręcony w dość amatorski sposób, jednak niezwykle merytoryczny. Po ilości obejrzeń można wnioskować, że właśnie takiej treści wideo szukają użytkownicy YouTube’a. Część filmów zostało odtworzonych ponad pół miliona razy! Również ilość subskrypcji kanału dobrze rokuje: ponad 11 tysięcy oddanych fanów marki Leroy Merlin na kanale YouTube to wynik godny pochwały.

Jednak największym zaskoczeniem jest kampania wideo marketingowa firmy Castorama na YouTubie. Na tym kanale znaleźć można dwie naprawdę ciekawe playlisty: „Jak to zrobić” oraz „Szybkie porady” i o tej drugiej chcę nieco więcej powiedzieć. Castorama zamieszcza filmy na playliście „Szybkie porady” zaledwie od miesiąca. Ich długość nie przekracza kilkudziesięciu sekund. Wystarczy rzut oka, by stwierdzić, że ta firma wykonała kawał dobrej roboty. Każdy element, każdy szczegół, poczynając od montażu filmów, a na grafikach pełniących rolę okładki filmów kończąc, jest wpasowany w grupę docelową, jaka spędza swój czas w serwisie YouTube. Poniższy film w kilka dni obejrzało ponad 110 tysięcy internautów, a sam kanał może się już pochwalić liczbą 137 tys. subskrybentów. Niejedna marka w Polsce może pozazdrościć Castoramie takiego wyniku działań wideo marketingowych.

Marki na całym świecie wydają miliardy na kampanie marketingowe, tworząc ogromną ilość treści, kreacji. Często jednak te nakłady nie przynoszą spodziewanych efektów. Okazuje się bowiem, że w dobie wzrastającej liczby kanałów, rośnie też świadomość i oczekiwania konsumenta. Dlatego skutecznym działaniom marketingowym musi przyświecać jedna myśl przewodnia: „Nie próbuj przekonać klienta, że Twoja wiertarka jest najlepsza. Spraw, aby nie wyobrażał sobie bez niej domowego majsterkowania”.

Tekst pierwotnie ukazał się w serwisie Marketer+

promuj artykuł