Inspiracją do napisania tego tekstu stała się dla mnie historia Kubiszona, czyli Kuby Mrozowskiego. Kuba stał się najmłodszym pracownikiem agencji reklamowej w Polsce i na świecie! Mały bystrzak otrzymał posadę Very Junior Copywritera, w jednej z największych agencji kreatywnych – VML Poland. Ale zacznijmy od początku.

Kubiszon, przedstaw się!

Kuba ma 7 lat i od urodzenia dzielnie walczy z diagnozą lekarzy: mózgowe porażenie dziecięce, postać czterokończynowa. Lekarze nie dawali Kubie i jego rodzicom nadziei. Kuba miał nie chodzić, nie mówić, a jego życie miało być wegetacją. Jednym słowem dramat. Choroba Kuby, w dużym uproszczeniu objawia się m.in. zaburzoną informacją na linii mózg – kończyny. Ręce i nogi odmawiają mu posłuszeństwa, żyjąc własnym życiem. Kuba wszystkiego musiał nauczyć się sam poprzez długotrwałą i bolesną rehabilitację. Dzięki niej, Kuba jest … zobaczcie sami!

Za realizację tego filmu oraz kampanię odpowiada agencja VML Poland i Dawid Szczepaniak, dyrektor kreatywny VML. Mama Kubiszona – Ewa, poznała Dawida w trakcie studiów, na których Dawid był wykładowcą. Nie znali się prywatnie, nie kojarzyli, nie byli znajomymi w wirtualnym świecie.  Z prowadzonego przez Dawida wykładu zapamiętała słowa, by zawsze dążyć do realizacji marzeń. Jej marzeniem było pokazanie niepełnosprawności synka w wesoły sposób, po to by dodać mu otuchy. Mogło to brzmieć na tyle absurdalnie, że tylko ludzie myślący niekonwencjonalnie mogli podjąć się tego zadania. Tak Kuba i jego mama spotkali się z Dawidem i pracownikami agencji VML Poland, by pokazać Very Junior Copywriterowi, jak wygląda od kuchni praca w agencji reklamowej.

Ewa odezwała się do Dawida, w zasadzie bez większych oczekiwań. Po godzinie miała już odpowiedź – zobaczymy co da się zrobić. Miesiąc później powstał wstępny pomysł na realizację filmu. Sytuacja Kubiszona jest bardzo specyficzna. Jak podkreśla mama Kuby: „Wszystko zaczęło się od mojego zmartwienia w listopadzie zeszłego roku, jak otrzymaliśmy na Kubiszonka niewielką ilość pieniędzy z 1% podatku i bardzo obawiałam się skąd znajdę pieniądze na rehabilitację. Ludzie nie mają świadomości, że ten 1% to podstawowy gwarant rodziców chorych dzieci na zapewnienie im tego, co potrzebują.”

Z Kubiszonem “problem” polega na tym, że trudno pozyskać pieniądze na jego rehabilitację. Dzięki ciężkiej pracy specjalistów i jego samozaparciu udaje mu się walczyć z konsekwencjami jego choroby. Na tle innych dzieci, które mają poważniejsze problemy – Kubiszon jest “za zdrowy”. Jednak gdyby zabrakło pieniędzy na rehabilitację Kuby, jego stan zdrowia uległby pogorszeniu.

Dlaczego właśnie ta kampania przypadła mi do gustu? Z dwóch powodów. Po pierwsze jest zupełnie inna! Zazwyczaj kampanie fundacji wspierające chore dzieci lub traktujące o chorobie mają w sobie patos, który z pewnością wynika z powagi sytuacji. Kreacja VML Poland przełamuje ten trend. W filmie jest dużo uśmiechu, pozytywnej energii i optymizmu. Choć temat jest trudny, to podejście do niego zdecydowanie nieszablonowe. Śmiech Kubiszona ma wirusową moc zarażania!

Po drugie, VML Poland wykorzystał swoje naturalne środowisko pracy i pokazał, z przymrużeniem oka, jak wygląda praca w agencji. Kubiszon wciela się w rolę Very Junior Copywritera i na jeden dzień staje się pełnoprawnym pracownikiem. Bierze udział w spotkaniach, doradza przy realizowanych projektach, ale przede wszystkim zaraża ludzi wokół radością i optymizmem. Jak podkreśla Łukasz Majewski z VML Poland: „Celne uwagi i pomysły Kuby zostały wzięte pod uwagę przy pracy dla naszych głównych klientów.”

Za swoją prace najmłodszy copywriter otrzymał wynagrodzenie, objęte klauzulą poufności 😉 Świetny pomysł, fajna realizacja i angażujące video, które ma już kilkaset udostępnień na FB.

Zaplanowaliśmy dwie odsłony akcji. Pierwszego dnia w prowadzonych przez nas kanałach social media ogłosiliśmy, że właśnie zatrudniliśmy najmłodszego copywritera w historii polskiej reklamy. Informacja ta szybko rozeszła się w społecznościach. Kolejnego dnia odsłoniliśmy karty i przedstawiliśmy przygotowany wcześniej film relacjonujący dzień Kuby na pokładzie VML Poland. Komunikat wysłaliśmy także do mediów. Wiemy, że nie możemy pomóc wszystkim. Ale wierzymy, że dzięki tej akcji pomożemy choć jednej osobie. Liczymy na wszystkich tych, którzy wciąż nie oddali 1% podatku.” – komentuje Łukasz Majewski, VML Poland 

Rak’n’Roll, czyli zbiórka na cycki i dragi

Ciekawe pomysły na kampanię miała (i ma nadal!) fundacja Rak’n’Roll, która powstała z inicjatywy Magdy Prokopowicz. Idea, która od początku przyświecała fundacji Rak’n’Roll była prosta: przełamanie tabu i mówienie o raku w przestrzeni publicznej, w przewrotny sposób. Bez łez, oddziałów onkologicznych i łysych głów. Dzięki fundacji Rak’n’Roll kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie i o to, aby chorować godnie, leczyć się świadomiej.

Pisząc ten tekst, przypomniała mi się głośna i szeroko komentowana w mediach kampania fundacji: Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi. Te trzy hasła wypisane markerem na plakatach to potrzeby kobiet, które walczą z nowotworem. Dla kobiet po chemioterapii ważne są atrybuty kobiecości, piersi, włosy. Rekonstrukcja piersi, peruki z naturalnych włosów, leki wymagają dużych nakładów finansowych, a refundacja z Ministerstwa Zdrowia i NFZ nie jest w stanie pokryć wszystkich wydatków. Stąd hasło kampanii. Mocne uderzenie, jak to w Rak’n’Rollu 😉

Za kreację kampanii odpowiada Agencja Euro RSCG 4D.

Chęć pomocy mamy w DNA

Na sam koniec, chciałabym pokazać kampanię, której główny bohater przypomina mi Kubiszona – jest dzielnym, małym herosem, który swoją postawą wywołuje uśmiech.

Za kreację kampanii odpowiada peruwiańskie NGO Teleton oraz centrum handlowe Saga Falabella.

Peruwiańska Organizacja Pożytku Publicznego Teleton, co roku organizuje ogólnokrajową zbiórkę funduszy na rehabilitację tysięcy dzieci. Oficjalnym sponsorem kampanii jest centrum handlowe Saga Falabella. Przez kampanię i hasło “Give more” zachęcają do społecznego zaangażowania, zwiększenia świadomości oraz do zbiórki pieniędzy. Bez zbędnych słów. Po prostu, daj więcej.

Zamiast podsumowania, give more

Jeżeli chciałbyś wesprzeć Kubę w jego walce o zdrowie to przekaż 1% podatku – KRS: 0000037904 (Cel szczegółowy: 12723 Mrozowski Jakub Michał).

Jako Takaoto czyli firma, w której pracuję wspieramy również Bliźniaki Boskie – Hanię i Filipa, którzy także dzielnie walczą o zdrowie. KRS: 0000191989 (Cel szczegółowy: Hania i Filip Gryta).

Serdeczne  podziękowania dla mega dzielnej mamy Kubiszona, VML Poland za pomoc w opracowaniu tekstu i Magdy za konsultacje. Piona!

Anna Przybysz – PR/Content Manager w Takaoto.pro.

promuj artykuł